- admin
- Nema komentara
Ta vrsta meda ne potiče od nektara. Šumski med pčele proizvode sakupljajući ‘mednu rosu’ odnosno smolu zimzelenog i listopadnog drveća (bor, jela, smreka, hrast, vrba, pitomi kesten…) koja je biljnog porijekla ili sakupljajući izlučevine biljnih/lisnih vaši, poznate pod imenom ‘medljikovac’, koji je životinjskog porijekla. U oba slučaja, pčele ga sakupljaju sa listova i grančica prisutnog šumskog drveća ili rjedje žbunja. Skupljanje traje tokom ljeta, sve do jeseni, pri visokim temperaturama vazduha.
Koliko će se na lišću pojaviti medljike, zavisi skoro isključivo od klimatskih uslova koji deluju na razvoj insekata koji biljne asimilate prerađuju u medljiku. U zavisnosti od biljke ,godišjeg doba, meteoroloških prilika i vrste insekta medljikovac biva različit po svom sastavu i osobinama. Ako je, na primjer, jesen topla i suva, zima umjerena, a proljeće rano nastupi, onda se može očekivati dosta medljike, i obrnuto.
Medljikovac se razlikuje po osobinama i po hemijskom sastavu od meda koji potiče od nektara sakupljenog sa cvjetova medonosnog bilja. Sadrži znatno više mineralnih materija.
Medljikovac se, kao i cvjetni med, razlikuje po kvalitetu, boji, ukusu, vremenu kristalizacije itd., što zavisi u prvom redu od vrste drveća sa kojeg se sakuplja medljika i od vrste insekata koji je proizvode.
Medljikovac je odličan za ljudsku ishranu, cenjen je i ima stabilnu cijenu na domaćem i inostranom tržištu.
Boja šumskog meda, ‘medljikovca’, varira od tamnosive, zelenkaste do blijedocrne.
Jakog je mirisa i specifičnog oporog okusa.
Rijetko kristališe i dugo ostaje tečan.
Zbog visokog procenta mineralnih materija, šumski med je za čovjeka nezamjenjiv jer, konzumiran redovno, podiže nivo hemoglobina u krvi, povećava snagu srca i izdržljivosti krvnih sudova.
Preporučuje se poslije teških operacija. Trudnicama se preporučuje redovno konzumiranje tokom cijele trudnoće.
- Ima protivupalna svojstva, pa pomaže kod bolesti organa za mokrenje
- Liječenje srčanih tegoba, anemije, kardiovaskularnih oboljenja i oboljenja krvnih sudova
- Za poboljšanje cjelokupnog metabolizma
Šumski med je najbolje koristiti svakog jutra, po jednu kafenu kašikicu prije doručka; po potrebi i više. Može se konzumirati rastvoren u mlakoj vodi, mlijeku, čaju, a najbolje u jabukovom sirćetu.
Šumski med se čuva na sobnoj temperaturi, bez direktnoj uticaja sunčeve svjetlosti
Šumski med takodje ima tendenciju kristalisanja. Kristalisan med prelazi u tečno stanje tako što se tegla sa medom stavi u posudu sa toplom vodom, temperature ne vece od 50C, kako bi med sačuvao svoja ljekovita svojstva. Najbolje je kristalisan med konzumirati kao takav, otopljen u toplim napitcima, kao što je gore navedeno.