- admin
- Nema komentara
Kroz vijekove, legendarne ljepotice su koristile med kao dio njege kose i kože. Kleopatra je bila poznata po kupanju u medu i mlijeku, keo i Popeja, žena rimskog osvajača Nera, koja je koristila losion od meda i mlijeka za lice da održi mladoliki izgled.
Još i prije nego što se kozmetika počela uveliko proizvoditi krajem 1800, med je već bio popularan sastojak. Danas, u proizvodnji, med se sve više koristi za hidratantnost kože, maske za lice, balzame za kosu i gelove za tuširanje kao odgovor na potrošacke zahtjeve za prirodnim formulacijama.
Da li ste znali?
Prirodan med je efikasan tretman za manje ogrebotine i opekotine.
Takođe je efektan kao antimikrobni agens.
Med čisti kožu, daje joj potrebnu vlagu, isceljuje je, hrani i štiti od bakterijskih infekcija.
Med je blag, ali vrlo efikasan antiseptik koji zaustavlja razvoj bakterija koje izazivaju pojavu akni.
Kad se med kristalizuje (što je znak da je pravi, prirodni med), onda ga možete upotrebiti kao prirodno sredstvo za piling kože.
Kako izabrati pravu vrstu meda u preparatima za ljepotu?
Pri izboru meda možete se rukovoditi i čulom ukusa. Ali bez obzira da li ste izabrali bagremov, šumski, suncokretov ili livadski med, efekat je uvek isti. Za pripremu maski za lice jedino se ne preporučuje industrijski med. On je uglavnom namijenjen za dalju preradu, pa je stoga njegov učinak na ovom polju najslabiji. Upotreba ove vrste meda dolazi u obzir jedino ako ste alergični na prirodni.
Prirodna hidratantnost
Kožna sposobnost da ostane hidratantna je važan faktor u svom održavanju mekoće, elastičnosti i vitkosti. Kako koža stari ili se izlaže spoljašnjim uticajima stresa i hemijskim agensima, gubi sposobnost da zadržava vodu, postaje suha i javljaju se bore.
Med je higroskop, što znači da privlači i zadržava vodu. Tako je med prirodna osnova za raznovrsne hidratantne proizvode uključujući losione za čišćenje, kreme, šampone i balzame. Zbog toga što med nije iritirajući, pogodan je za osjetljivu kožu i proizvode za njegu bebe.
Medena njega
Može se reći da je med u kozmetici isto sto i so u kuhinji. Ne samo da je ukusan i utiče na dobro raspoloženje, nego blagotvorno djeluje na naš ten.
Antioksidanti
Preliminarna istraživanja su takođe otkrila da med ima značajne prirodne antioksidantne karakteristike. Antioksidanti igraju ulogu u zaštiti kože od UV-zračenja i u pomaganju obnavljanja kože. Duže izlaganje sunčevim UV-zracima može prouzrokovati oštećenja kože, prerano starenje, pa čak i rak kože. Zbog toga, uvijek potražite med u sastojcima kozmetike i proizvodima za njegu kože, a najpoželjnije je da te pripravke napravite sami.
MASKE ZA LICE SA MEDOM
Maska protiv bora:
Dvije kašikice meda i jedan bjelanjak umiješajte u kašu. Neka stoji na licu 20 – 30min.
Isperite vrućom, zatim hladnom vodom. (Ovu masku ipak ne smijete prečesto upotrebljavati)
Maska za nježno i glatko lice:
Za nježnu, glatku kožu koja zimi može postati gruba i hrapava, te joj treba i masnoće i vlažnosti, izmiješajte masku od 2 supene kašike meda i jedne supene kašike mekog kravljeg sira.
Masku ravnomjerno rasporedite po licu i ostavite da djeluje 20 minuta. Ako ne volite sir, na lice možete u debelom sloju namazati čisti med te ostaviti da djeluje 10 minuta.
Maska za tretiranje masne kože lica:
Za naglašeno masnu kožu izmiješajte 1 supenu kašiku posnog, mekog kravljeg sira, 2 supene kašike mlijeka, po 1 supenu kašiku meda i soka od limuna. Masku isperite nakon 10 minuta.
Isti učinak ima i maska spravljena od 1 bjelanca pomiješanog s 1 supenom kašikom rastopljenog meda i pola čajne kašikice limunova soka. Pustite da maska djeluje 20 minuta, a potom lice isperite mlakom vodom.
Maska protiv bora:
U borbi protiv bora, skupocjene kreme dostojno će zamijeniti maska od bjelanjaka i meda.
Dvije kašike meda i jedan bjelanjak umiješajte u kašu. Neka stoji na licu 20-30 min. Isperite vrućom, zatim hladnom vodom. Ako vam je koža masnija, med možete zamijeniti jednom kašikom limunova soka.
Maska za čišćenje i mekoću lica:
Pomiješajte u posudi kašiku meda i 2-3 kašike cimeta, pa napravite gustu smjesu. Nanesite na lice i ostavite da djeluje 20 minuta. Isperite mlakom vodom i nježnim sapunom. Agresivni sapuni samo će isušiti kožu. Za kraj, nahranite kožu s malo maslinovog ulja, koje ćete utrljati u lice.
Jedna kašikica meda, jedno žumance, nekoliko kapi limuna, pola kašikice maslinovog ili bademovog ulja, umutiti da se dobije smjesa kao za majonezu, te ovu masku nanijeti na čisto lice, vrat i bistu. Ostavite da stoji 20 – 30 minuta i isprati blagom mlakom kamilicom.
Maska od meda i banane:
Oni koji koriste masku od banane i meda duže vrijeme, imaju svjež izgled kože. Samo pomiješajte pola banane sa 2 žlice šećera, nanesite na lice i nakon 5-10 minuta isperite.
Nakon toga stavite tonik od meda: 1 kašika meda na šoljicu vode, nanesite vatom i ostavite. Isperite nakon par minuta.
Unutrašnjost kore od banane je također dobra za otvrdnuta stopala!