- admin
- Nema komentara
Med lipe pčele rade od nektara koji luči cvijet stabla lipe. Lipov med sadrži silicijum, aluminijum, gvožđe, kalcijum, magnezijum, natrijum, kalijum, mangan, bakar, hrom, nikal, cink, kobalt, antimon, olovo i fosfor.
Lipov med je bistar, gotovo proziran, ugodna mirisa i vrlo blaga okusa.
Lipov med zbog svog izraženog antibaktericidnog svojstva predstavlja dobro preventivno sredstvo kod
izbacivanja štetnih tvari iz organizma jer pospješuje metabolizam.
- Konzumiranje lipova meda donosi olakšanje kod prehlada i gripe jer potiče znojenje, pomaže kod upala dišnih organa, pri iskašljavanju
- Pospješuje rad probavnih organa
- Umiruje živce i srce
- Ublažava glavobolju, pojačava krvotok pa i sklerotičnim osobama može olakšati poteškoće, a također dobro djeluje na želudac i crijeva
- Smiruje grčeve, primjenjuje se protiv bubrežnih bolesti
Lipov med je najbolje koristiti svakog jutra, po jednu kafenu kašiku (porculansku, drvenu ili plastičnu) prije doručka, bez dodatne tečnosti ili med rastvroriti u mlakoj vodi, mlijeku, čaju, a još bolje u jabukovom sirćetu.
Lipov med se može čuvati na sobnoj temperaturi, ali bez uticaja direktne sunčeve svjetlosti. Trebalo bi da se čuva u suhim, tamnim i dobro provjetrenim prostorijama, na temperaturama od 17 do 19 stepeni. Prostorija ne smije da bude vlažna jer med lako upija vlagu i zato lako prihvata druge mirise. Ne treba ga čuvati blizu namirnica i proizvoda intenzivnog mirisa. Metalne posude se ne koriste za čuvanje meda. Pri konzumirsanju meda takodje se ne preporučuje korišćenje metalnog pribora, nego plastični, drveni ili porcelanski.
Mora se uzeti u obzir da se med od lipe ne smije (ne preporučuje se) davati osobama koje pate od bolesti srca i krvnih žila, što isto tako vrijedi i za čaj od lipe.